Doğu Akdeniz Üniversitesi Forumu

Doğu Akdeniz Üniversitesi => Hazırlık Okulu (English Preparatory School) => Konuyu başlatan: eviL üzerinde 15 Ağustos 2009, 02:37:19

Konu Başlığı: İNGİLİZCE HAZIRLIK OKULU
Gönderen: eviL üzerinde 15 Ağustos 2009, 02:37:19
İngilizce Yeterlik Sınavı’ndan önce...

Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne katılan ve bölümü Türk dilinde eğitim verip İngilizce yeterliği koşul olmayan öğrencilerin haricindeki tüm öğrencilerin İngilizce Hazırlık Okulu’ndan başarı koşullarını yerine getirmesi gerekmektedir. İngilizce yeterlik koşulu düşük olan bölümlerin listesi ve söz konusu koşullar aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır.

İngilizce yeterlik koşulu düşük olan bölümler

Bölüm Kodu   Bölüm      
31   Bilgisayar Progr****lığı (2 yıllık)      
35   Bilgi Teknolojileri      
51   Turizm ve Otelcilik (2 yıllık)      
58   Rekreasyon      
61   Hukuk   

A. Muafiyet

I. Standart bölümler için öngörülen muafiyet ölçütleri
DAÜ İNGİLİZCE YETERLİK SINAVI (en az 60)
TOEFL (en az Paper-Based 537, Computer-Based 203, Internet-Based 75-en çok iki yıl önce alınmış),
GCE (en az C),
IGCE (en az C),
IELTS (en az 6.0, 5.5 sözlü mülakat),
FCE (en az B),
CPE (en az C),
CAE (en az C),
ELT (en az 60)  belgelerinden birine sahip olan öğrencilerin kayıt döneminde aslını DAÜ Öğrenci İşleri Ofisi’ne bırakarak söz konusu belgenin bir fotokopisi ve muaf olmak istediklerini belirten dilekçeleri ile İngilizce Hazırlık Okulu Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekmektedir. Söz konusu dilekçeler DAÜ Öğrenci İşleri Ofisi’nden temin edilebilir.

II. İngilizce yeterlik koşulu düşük olan bölümler için muafiyet ölçütleri
DAÜ İNGİLİZCE YETERLİK SINAVI (en az 50)
TOEFL (en az Paper-Based 500, Computer-Based 173, Internet-Based 61-en çok iki yıl önce alınmış),
GCE (en az D),
IGCE (en az D),
IELTS (en az 5),
FCE (en az C),
CPE (en az D),
CAE (en az D),
ELT (en az 50)

B. İngilizce Yeterlik Sınavı

İngilizce Yeterlik Sınavı iki aşamadan oluşmaktadır.

Birinci aşamada öğrencilerin İngilizce düzeyi saptanmaktadır. Bu sınav yılda iki kez yapılmakta ve Üniversitemize yeni kayıt yaptıran öğrenciler için geçerli olmaktadır. Birinci aşama toplam yüz adet çoktan seçmeli sorudan oluşan iki saatlik bir sınavdır. Akademik yılın başında yapılan sınava yeni ve eski tüm öğrenciler katılabilir. Birinci aşama sınavı örnek sorularına http://sfl.emu.edu.tr  adresinden ulaşabilirsiniz. Birinci aşama sınav sonucuna göre orta üst düzeye (upper-intermediate) yerleşen öğrenciler İkinci Aşama Sınavı’na katılma hakkı elde ederler. Orta üst düzeyin altındaki düzeylere yerleşen öğrenciler ise orta üst düzeye ulaşana kadar İngilizce Hazırlık Okulu’nda eğitimlerine devam ederler.

İkinci Aşama Sınavı öğrencilerin dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerini ölçen yüz elli dakikalık bir sınavdır. İkinci Aşama örnek sınav sorularına  http://sfl.emu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz. İkinci Aşama Sınavı güz ve bahar dönemi başında ve yaz okuluna devam eden öğrenciler için yaz okulu sonunda yapılmaktadır. Bu sınava orta üst düzey olmayan ögrenciler katılamazlar. İkinci Aşama Sınavında toplam en az 60 puan alan öğrenciler (İngilizce yeterlik koşulu düşük olan bölümler için -50) bölümlerine devam etmeye hak kazanırlar. İkinci aşamada başarısız olan öğrenciler ise İngilizce Hazırlık Okulu’nda İkinci Aşama Sınavı’nda başarılı olana kadar eğitim alırlar. Orta üst düzey olan öğrencilerin bir sonraki İngilizce Yeterlik Sınavı’nın birinci aşamasına tekrar katılmaları gerekmez.                                                                                                                                                                                               

C. ELT (İngilizce Dil Sınavı)

ELT (İngilizce Dil Sınavı) İngilizce Hazırlık Okulu ve DAÜ Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde iki ayda bir yapılan bir İngilizce yeterlik sınavıdır. Bu sınav herkese açık olduğundan herhangi bir katılım koşulu taşımamaktadır. Bazı yabancı ülkelerde de yapılan bu sınavda başarılı olan katılımcıların sertifikaları eğitim, mesleki, veya ticari alanda birçok kurum tarafından kabul görmektedir. Söz konusu sınavda başarılı olabilmek için en az 60 (İngilizce Yeterlik koşulu düşük olan bölümler için -50) puan almak gerekmektedir.

Gönderen: bago üzerinde 17 Ağustos 2009, 12:11:32
Selam, dgs ile Dau'ye gecis hakki kazandim. Yalniz soyle bir sorum var, Bilgi universitesi halkla iliskiler ve reklamcilik bolumu mezunuyum. Bilgi universitesinin hazirlik sinavini 70 uzeri not ile gectim. Bu not Dau icin yeterli mi? ya da Bilgi'nin sinavini goz onunde bulunduruyolar mi?

Gönderen: eviL üzerinde 17 Ağustos 2009, 12:29:43
Büyük ihtimal geçerli olur. Fakat net cevap veremiyorum. Öğrenci işlerini arayıp sormanız gerekli. Zaten p sınavdan 70 aldıysanız gireceğiniz sınavı da rahatlıkla geçebilirsiniz. Öğrenci İşleri Tel No: 0392 365 0700

Gönderen: bago üzerinde 17 Ağustos 2009, 13:05:08
Tesekkür ederim...

Gönderen: crazy-turk üzerinde 20 Ağustos 2009, 11:16:17
bilşdiğim kadarıyla diğer üniversitelerden alınan sonuçlar kabul edilmiyor.tekrar sınava girersiniz.

Gönderen: crazy-turk üzerinde 20 Ağustos 2009, 11:16:50
bildiğim kadarıyla diğer üniversitelerden alınan sonuçlar kabul edilmiyor.tekrar sınava gireceksiniz.

Gönderen: sleepwalker üzerinde 20 Ağustos 2009, 23:12:17
ben şöle bişe solim yaşar üniverstesmden mezn oldm hazrlk okudum gecme notum 98 b2 derecesnde avrupa dıl pasaportum var bı gecerlı snva grnmnze gerek yok bı gecersz dıolar kesn yanıtı eyllun ilk hftası vercklerms nasl okul anlmadm

Gönderen: cangomec üzerinde 22 Ağustos 2009, 12:32:12
bende yaşar üniversitesini bitirdim doğu akdeniz bilgisayarı kazandım
hazırlığı atlamak için dilekçe vericem umarım direk sınava girmeden geçirirler..

Gönderen: tomarzalee üzerinde 05 Eylül 2009, 20:11:43
Bu sene Daü de ilk senem olcak ve inqilizcem sıfır denecek kadar az.. Sıfırdan baslııcam Az biraz Korku war Ya Yapamassam die sizler ne düsünüosunus arkadasLar?
Her Yeni baslayanda aynı seyler oluor mu:S

Gönderen: PAPATYAEBRU üzerinde 05 Eylül 2009, 20:21:32
korkacak birşey yok yeterki günlük çalış ve hocalarla irtibatı koparma ödevlerini zamanında yap. ve elt sınavlarına gir bölüme geçmeye çalış. sakın ola yapılan sınavlarda yüksek alıyorum diye yan gelip yatma yoksa kalanlar arasında sende olursun. :( kimseye kulak asma sen dersini çalış gittiğinde kimsenin senden bir farkı olmayacak bunu da sakın unutma :)

Gönderen: eviL üzerinde 05 Eylül 2009, 20:51:30
yapamazsam diye düşünüyorsan zaten hic okumaya gelme.. Yapmak zorundasın yapamazsam diye birşey yok..

Gönderen: tomarzalee üzerinde 05 Eylül 2009, 21:05:26
Yapcam Yhaaa:D Hem İnqilizce dediqin nedir ki Çalısan Adama:D
ilk önce psikolojik Olarak Hazırlanmaq Lasım Dimi ama:))

Gönderen: yagiztapu üzerinde 14 Eylül 2012, 16:57:58
120130   YAGIZ   TAPU    Listening 12   Reading 15    Speaking15   Writing17.5    Grade 60    Status S1    Date12.09.12

SONUC BÖLE GELMİŞ DURUM NE ŞİMDİ HAZIRLIKMI OKUYUCAM YOKSA BÖLÜMEMİ GEÇTİM?

Gönderen: eviL üzerinde 14 Eylül 2012, 17:21:03
bölüme geçtin dostum.

Gönderen: yagiztapu üzerinde 14 Eylül 2012, 17:23:23
eminsin demi dostum , ingilizce öğretmenliği bölümüm ekstra bi puan istemezler heralde tam sınırdan gecicem heralde gecersem :)

ayrıca portalda status de PREP.SCHOOL yazıyor sonramı değişir orası?

Gönderen: eviL üzerinde 14 Eylül 2012, 17:32:40
geçme notu değişmediyse 60 tı önceki senelerde.. siz de 60 aldığınıza göre geçmişsiniz.

Gönderen: berdanbircan üzerinde 15 Eylül 2012, 10:24:58
S1 yazıyor zaten hazırlık okuyacak olsan 101,102,103 gibi kur adı yazardı bence..

Linkler: Girne Amerikan Üniversitesi | İstanbul Üniversitesi Forumu